Kiedy poufność informacji o wynalazku jest zachowana
Podanie danych o nowym urządzeniu konkretnym osobom np. pracownikom przedsiębiorstwa produkcyjnego czy osobom związanym obowiązkiem zachowania tajemnicy służbowej nie jest uważane za udostępnienie go publiczności.
Sprawa dotyczyła unieważnienia patentu na wynalazek. Chodziło o patent udzielony na rzecz prowadzących działalność gospodarczą z pierwszeństwem od 25 sierpnia 2003 r.
Kto miał dostęp do maszyny
Wnioskodawca tłumaczył, że wynalazek nie posiadał w dniu jego zgłoszenia do ochrony cech nowości i poziomu wynalazczego. Wskazują na to dowody zgromadzone w toku postępowań przed sądami karnymi i sądem gospodarczym wszczęte z oskarżenia uprawnionych przeciwko niemu. Postępowania te dotyczyły skopiowania przez niego spornego rozwiązania przed datą jego zgłoszenia do ochrony.
W jego ocenie przymiot nowości i poziomu wynalazczego został utracony w wyniku samoujawnienia spornego rozwiązania wskutek ustawienia maszyny już w 2000 r. w hali produkcyjnej. Dostęp do niej miał każdy klient odbierający towar, wszystkie węzły technologiczne maszyny były odsłonięte i widoczne. Przymiot nowości i poziomu wynalazczego został utracony w wyniku ustalonego wyrokami sądów skopiowania i wykorzystania technologii, budowy i działania maszyny do wytwarzania jednorazowych artykułów higienicznych przez wnioskodawcę na kilka lat przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta